Determinacja i nadzieja: Rozmowa z prezesem Grzegorzem Ratajczakiem na podsumowanie sezonu 2023/24

Miniony sezon w 2 lidze siatkówki okazał się dla naszego klubu zdecydowanie trudniejszy niż oczekiwaliśmy. Mieszanka determinacji, ciężkiej pracy oraz szczęścia zawodników i sztabu szkoleniowego sprawiły, że całość zakończyła się happy endem. Zapraszamy na rozmowę z prezesem klubu Grzegorzem Ratajczakiem, który podsumował wyzwania, jakim drużyna musiała stawić czoła oraz spojrzał w przyszłość z nadzieją na pozytywne zmiany.

Jak podsumujesz miniony sezon w 2 lidze?

Zakończony przed paroma dniami sezon był dla nas niezwykle wymagający. Warunki tworzenia drużyny, kontuzje kluczowych zawodników i inne czynniki miały wpływ na wynik, który nie spełnił naszych oczekiwań. Jednakże, trudności tego sezonu stanowią cenną lekcję. Chciałbym serdecznie podziękować zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu za ich determinację i walkę o każdy punkt do ostatniej piłki sezonu. Przed nami czas kluczowych decyzji dotyczących przyszłości projektu.

Na problemy trzeba jednak spojrzeć nieco szerzej, prawda?

Ten sezon pokazał, jak istotne jest posiadanie dobrze zorganizowanego zaplecza. Skala zaangażowania naszego klubu i naszych siatkarzy w pomoc zdziesiątkowanej w tym sezonie ZAKSY Kędzierzyn-Koźle była na niespotykanym dotąd poziomie. Nie tylko jeśli chodzi o naszą współpracę, ale Plusligę w ogóle. Sam Krzysztof Zapłacki rozegrał w tym sezonie 7 pełnych spotkań w ekstraklasie – łącząc to z obowiązkami zawodowymi oraz funkcją lidera i kapitana naszej drużyny. Do tego doszły mecze w siatkarskiej lidze mistrzów i dalekie podróże, które sprawiły, że skuteczna regeneracja była niezwykle utrudniona.

Pomimo problemów, z którymi musieliśmy się zmagać, ważne jest, abyśmy wspólnie pracowali nad dalszym rozwojem projektu, bo zapoczątkowana przez nas inicjatywa działa i jest teraz odwzorowywana przez inne kluby. Liczymy na to, że uda się wypracować formułę współpracy, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko zależy od nas.

Jakie jest znaczenie sponsorów dla klubu?

Bardzo chciałbym podziękować naszym sponsorom, gminie Strzelce Opolskie oraz marszałkowi województwa opolskiego, za ich nieocenione wsparcie dla rozwoju klubu. Nasz klub od lat stanowi trampolinę dla młodych zawodników, którzy mają szansę na dalszy rozwój. Wielu z nich trafia do wyższych lig i mocniejszych klubów. Nasza praca nad szkoleniem młodzieży jest bardzo ważna dla przyszłości polskiej siatkówki, ale również praca, którą wykonujemy lokalnie nie powinna przejść bez echa.

Jakie są plany dotyczące szkolenia młodzieży?

Przed nami ważne wydarzenie – Turniej Strzelca o Puchar Kronospanu, który odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia. Jest to wydarzenie, które realizujemy dla naszych wychowanków z Akademii Siatkówki AS. Nie zapominamy o szkoleniu młodych talentów – nasze drużyny juniorów i kadetów regularnie uczestniczą w mistrzostwach, zdobywając medalowe lokaty zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i ogólnopolskim.

Szkolimy kompleksowo już od najmłodszych lat i projekt, który tworzymy we współpracy z firmą Kronospan przyciąga coraz więcej młodych adeptów siatkówki, ale także silnych lokalnych partnerów. W trakcie sezonu do tego grona dołączyła firma Schwerlast A.L. – jedna z największych w Polsce firm zajmujących się pozwoleniami transportowymi, która jest przecież z naszego regionu. To bardzo cieszy.

Jakie znaczenie miało wsparcie kibiców dla drużyny w minionym sezonie?

Mamy najlepszych kibiców na świecie! Bez wątpienia ich wsparcie było nieocenione i stanowiło istotny czynnik motywacyjny dla całej drużyny zarówno podczas meczów domowych, jak i wyjazdowych. Ten entuzjazm, doping i wiara w naszą drużynę sprawiły, że czuliśmy się silniejsi i bardziej zmotywowani do osiągania sukcesów. Bez ich gorącego wsparcia nie dalibyśmy rady pokonać wszystkich trudności, jakie napotkaliśmy w minionym sezonie. Dziękujemy za niezachwiane wsparcie i obiecujemy, że będziemy nadal walczyć w ich imieniu na parkiecie!

Podczas tej rozmowy zobaczyliśmy, że nawet w obliczu trudności można znaleźć siłę i determinację do działania. Choć miniony sezon był pełen wyzwań, to patrząc w przyszłość, widzimy wiele możliwości do rozwoju i sukcesów. Jesteśmy wdzięczni naszym sponsorom, gminie Strzelce Opolskie i marszałkowi województwa opolskiego, za ich wsparcie, które umożliwia nam kontynuację naszej misji – szkolenia i rozwijania młodych talentów. Nasz klub nie tylko rywalizuje na boisku, ale także tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi sportowemu i osobistemu.

Patrząc w przyszłość, z determinacją podchodzimy do kolejnych wyzwań. Razem, jako społeczność, jako klub, jako drużyna, będziemy dążyć do osiągania coraz większych sukcesów. Bo to właśnie wspólna praca i wiara w nasze możliwości sprawiają, że jesteśmy w stanie przekraczać granice i realizować swoje marzenia.

Niech nadchodzące dni będą pełne radości, determinacji i sukcesów. Razem możemy osiągnąć wszystko!